Czym jest i na czym polega fluoryzacja zębów?

Kwas hialuronowy w higienie jamy ustnej
11 listopada 2019
Skąd się bierze kamień nazębny?
25 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Najczęstszymi problemami w obrębie jamy ustnej są obecnie nadwrażliwość zębów i próchnica. Statystyki mówią same za siebie – nie dbamy wystarczająco o nasze zęby. Wystarczy codzienna sumienna higiena, by uniknąć większości problemów. Jednak pęd naszego codziennego życia sprawia, że o tym zapominamy. Dlatego tak ważne jest, by zęby otoczyć czymś w rodzaju parasola ochronnego, który obroni nasze zęby przed bakteriami i drobnoustrojami. Takim zabiegiem jest fluoryzacja. Na czym polega i co nam daje?

Wystarczy tylko przyjrzeć się nazwie tego zabiegu, by wywnioskować, że składnikiem stosowanym do jego przeprowadzenia jest fluor. Składnik ten nie może być serwowany w zbyt dużych ilościach, bo może zostać przedawkowany, jednak jego niedobór lub brak jest dla nas bardzo szkodliwy. Źle wpływa na stan i zdrowie naszych kości i zębów, stąd właśnie popularność zabiegu fluoryzacji.

W naturalnym środowisku fluor dostarczamy naszym zębom razem z wodą i pokarmem. Szczególnie korzystne dla nas jest spożywanie dużej ilości ryb, orzechów, herbaty i roślin strączkowych. Fluor dostarczamy zębom także z pastą do zębów i płukankami bogatymi w ten składnik.

Po co naszym zębom fluor? Sprawia on, że szkliwo naszych zębów jest twarde i mocne, odporne na zniszczenia mechaniczne i chemiczne, wspomaga jego odbudowę, nie pozwala bakteriom na rozwój, co hamuje powstawanie wspomnianej próchnicy. Cechą fluoru jest też tworzenie bariery ochronnej na powierzchni naszych zębów, która chroni je przed powstawaniem kamienia nazębnego.

Fluoryzacja jest zabiegiem polegającym na nałożeniu na powierzchnię zębów specjalnego żelu z dużą zawartością fluoru. Tworzy on na zębach warstwę ochronną, dzięki czemu rozwój próchnicy jest trudniejszy i wolniejszy. Zabieg fluoryzacji jest zupełnie bezbolesny i szybki, dlatego nierzadko polecany jest jako pierwszy zabieg dentystyczny dla dziecka. Dziecko będzie miało poczucie, że odbyło dorosłą wizytę stomatologiczną, a jednocześnie nie nabierze negatywnych skojarzeń z dentystą związanych z bólem i dyskomfortem.

Dobry ortodonta w Krakowie do Twojej dyspozycji.

Komentarze są wyłączone.