Implanty zębowe – czy warto

Profilaktyka najważniejsza!
18 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Któż z nas nie marzy o pięknych, zdrowych i białych zębach.. Niestety wielu z nas ma z nimi problem. Mało kto z dorosłych ma pełne uzębienie, tylko nieliczni mają zęby bez ubytków, białe, zdrowe dziąsła. Na pomoc takim osobom powstały implanty czyli drugie zęby.

Implant to wykonana z tytanu lub tlenku cyrkonu śruba, które wszczepia się bezpośrednio w kość, w miejscu po naturalnym zębie. Na implancie umieszczany jest łącznik, a na nim korona, która wygląda jak nasz naturalnym ząb. Korony różnią się między sobą materiałem, z jakiego są wykonane, a co za tym idzie, także wyglądem i ceną.

Cały proces implantologiczny trwa około 6 miesięcy. Sam zabieg wszczepienia implantu zajmuje około godziny. Po nim następuje okres gojenia, który zajmuje około 2-3 miesiące. Po tym czasie dentysta zakłada śrubę gojąca. Po kolejnych 2-3 miesiącach brany jest wycisk pod koronę lub most ( jeżeli brakuje kilku zębów). Około 2 tygodni zajmuje wykonanie sztucznego zęba, który następnie montowany jest w jamie ustnej pacjenta.

Całościowy koszt wszczepienia implantu i zamontowania korony to średnio 5 tysięcy. Jeżeli brakuje kości, należy doliczyć materiał kościotwórczy, koszt około 2 tysięcy. Te kwoty mogą przerażać. Warto jednak pamiętać o tym, że braki w uzębieniu to poważny problem nie tylko natury estetycznej. Oczywiście, braki w uzębieniu, szczególnie te najbardziej widoczne, mogą skutecznie obniżać naszą samoocenę, wprowadzić nas w poczucie niższości i kompleksy. Poza aspektem estetycznym warto jednak wspomnieć o tym, że ubytki w zębach to problem zdrowotny. Zęby sąsiadujące z luką po zębie mogą się ku niej nachylać, co będzie skutkowało skrzywieniem zgryzu i koniecznością interwencji ortodontycznej. Lepiej więc od razu postarać się o uzupełnienie protetyczne, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, które często są trudne do zdiagnozowania i zupełnie nie łączone z kwestią uzębienia.

Przy dobrej higienie implanty mogą służyć do końca życia. Warto pamiętać, żeby co roku kontrolować ich stan u stomatologa.

Komentarze są wyłączone.