Kwas hialuronowy w higienie jamy ustnej

Zioła dla zębów
4 listopada 2019
Czym jest i na czym polega fluoryzacja zębów?
18 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Kwas hialuronowy najczęściej kojarzymy z kremami do twarzy i ciała. I słusznie, bo jest to składnik bardzo pożądany i podnoszący jakość kosmetyku. Nie każdy jednak wie, że kwas hialuronowy odgrywa także ważną rolę w higienie jamy ustnej.

Kwas hialuronowy jest glikoproteidem występującym w naszych komórkach. Uważany jest za substancję ochronną i nawilżającą. Wiadomo, że kwas hialuronowy absorbuje ogromną ilość wody, przekraczającą jego suchą masę aż 50-krotnie. To sprawia, że stanowi on doskonałą ochronę przed wszelkimi czynnikami szkodliwymi i toksycznymi, a także przed drobnoustrojami. Kwas hialuronowy świetnie sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, dziąseł, przy aftach, podrażnieniach różnego pochodzenia. Przyspiesza gojenie się rany i nawilża śluzówkę.

Produkty zawierające kwas hialuronowy są szczególnie polecane osobom mającym spory problem z krwawieniem dziąseł oraz z owrzodzeniami jamy ustnej. Każdy, kto choć raz miał na śluzówce aftę wie, jak bardzo bolesny jest to problem. Kwas hialuronowy pozwala na szybsze pozbycie się problemu. Ponadto, produkty z dużą zawartością zbawiennego kwasu hialuronowego polecane są po zabiegach chirurgicznych i ekstrakcjach zębów dla przyspieszenia wygojenia się rany.

Najczęstszą przyczyną kłopotów z zapaleniami jamy ustnej i owrzodzeniami jest nasze zaniedbanie. Tak naprawdę większości takich przypadków z powodzeniem możemy uniknąć. Niestety, często zdarza się, że codzienna praca, pęd życia sprawiają, że brakuje nam czasu na dokładną higienę jamy ustnej. To właśnie skutkuje pojawieniem się dokuczliwych problemów. Jeśli zaniedbamy tak prostą rzecz, jaką jest higiena, nie możemy się dziwić, że dziąsła krwawią, puchną i bolą. Z pomocą przyjdą nam produkty z kwasem hialuronowym dostępne np. w postaci żelu.

Warto wspomnieć, że kwas hialuronowy jest stosowany także w przypadku zabiegów estetycznych, np. przy powiększaniu ust. Dzisiaj nie jest to wcale taki rzadki zabieg, warto więc wiedzieć, że do jego celu także stosowany jest wszechstronny kwas hialuronowy o wspaniałych właściwościach.

Gabinet dentystyczny stomatologa w Krakowie.

Komentarze są wyłączone.