Rodzaje manualnych szczoteczek do zębów

Skąd się bierze kamień nazębny?
25 listopada 2019
Jaki implant będzie najlepszy?
11 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Każdy z nas wie, że zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie, tego uczą już nawet w przedszkolu. Każde szczotkowanie powinno być dokładne i trwać około trzy minuty.

Warto skupić się na doborze odpowiedniej szczoteczki, które różnią się między sobą nie tylko włosiem, ale też rodzajem. Szczoteczki dostępne dzisiaj na rynku dzielą się na soniczne, elektryczne, a także manualne. Popularne są wszystkie ich rodzaje, ale wciąż najczęściej stosowane są szczoteczki tradycyjne, manualne.

Szczoteczki manualne (czyli te zwykłe, tradycyjne) dzielą się na rodzaje; soft, medium i hard, co oznacza twardość włosia. Szczoteczki soft są najdelikatniejsze, co przydaje się gdy mamy problem z dziąsłami, ponieważ nie drażnią ich zbyt mocno, są polecane także osobom z nadwrażliwością zębów. Miękkie włosie nie powoduje podrażnienia dziąseł, nie niszczy delikatnego szkliwa zębów, chroniąc je przed nadwrażliwością.

Szczoteczki medium, jak sama nazwa wskazuje, posiada włosie o średniej twardości. To wybór pomiędzy szczoteczką soft i hard. Oczyszczają żeby bardziej intensywnie, przy zbyt mocnym użytkowaniu mogą powodować podrażnienia. Można jej używać, jeśli nie borykamy się z żadnymi problemami, ani chorobowymi ani estetycznymi.

Szczoteczki hard mają najmocniejsze włosie, co daje lepszy efekt zebrania osadu z zębów i płytki nazębnej. Jest polecana osobom, które są narażone na przebarwienia jak na przykład palacze a także osoby które piją dużo kawy, herbaty czy wina. Jednak przy tym wyborze trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie jest ona zalecana osobom z delikatnymi dziąsłami i szkliwem, ponieważ podczas szczotkowania z włosiem hard, może dochodzić do ich uszkodzeń. Nawet, jeśli chcemy zastosować szczoteczkę z twardym włosiem, by dogłębnie oczyścić powierzchnie zębów, warto użytkowanie tej szczoteczki przeplatać ze stosowaniem szczoteczki o włosiu średniej twardości. W ten sposób zmniejszymy ryzyko zniszczeń szkliwa.

Komentarze są wyłączone.