Skąd się bierze kamień nazębny?

Czym jest i na czym polega fluoryzacja zębów?
18 listopada 2019
Rodzaje manualnych szczoteczek do zębów
4 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Kamień nazębny ma niemal każdy z nas. Trudno byłoby znaleźć kogoś bez tego problemu. W gabinetach można poddać się skallingowi, choć wciąż panuje przekonanie, że skoro kamień to problem powszechny, nie trzeba zawracać sobie nim głowy. Okazuje się jednak, że kamień nazębny to tak naprawdę dopiero początek problemów.

Kiedy po jedzeniu nie umyjemy zębów, na ich powierzchni pozostaną resztki niestrawionego pokarmu. Nawet jeżeli ich nie widzimy, są one dla naszych zębów niszczące. Bardzo szybko resztki te zamienią się w płytkę nazębną. Wyczujemy ją, przejeżdżając językiem po powierzchni zębów jako chropowatą powierzchnię. Zęby tracą swoją biel, stają się bardziej żółte, mówimy – brudne. Płytka może zostać łatwo usunięta przy zwyczajnym szczotkowaniu zębów. Wystarczy tylko szczoteczka, pasta i 3 minuty, zęby znów będą lśnić. Jeśli jednak zaniechamy ich szczotkowania, płytka nazębna bardzo szybko ulegnie stwardnieniu. To właśnie jest kamień nazębny.

Kamień nazębny jest tak naprawdę warstwą bakterii, które namnożyły się, bo nie zostały usunięte w porę. O ile z płytką jesteśmy w stanie bardzo łatwo sobie poradzić, o tyle kamień nazębny można usunąć tylko mechanicznie, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, który drgając z ogromną częstotliwością, rozbija kamień i powoduje jego oddzielenie się od powierzchni zębów.

Co się stanie, jeśli kamień także nie zostanie usunięty? Po pierwsze, zęby zyskają szary odcień. Raczej nikt nie chce mieć szarych zębów, dlatego nierzadko to właśnie jest główny powód, dla którego decydujemy się na skalling. Tak naprawdę jednak estetyka nie jest jedynym problemem. Bakterie składające się na kamień nazębny łatwo mogą przeniknąć do krwiobiegu, powodując poważne choroby układu krążenia, serca, a także innych narządów. Nie mówiąc już o tym, że nieusunięty kamień nazębny jest główną przyczyną powstawania próchnicy i paradontozy. Już chyba tylko tych kilka argumentów przemawia za tym, by jednak poddać się usunięciu kamienia nazębnego, tym bardziej, że jest to zabieg bezbolesny i szybki.

Dobry dentysta w Krakowie do Twojej dyspozycji.

Komentarze są wyłączone.