Zioła dla zębów

Leczenie kanałowe – ostatni ratunek
25 października 2019
Kwas hialuronowy w higienie jamy ustnej
11 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Każdy chyba wie, jak wspaniałe właściwości dla naszego zdrowia mają zioła. Wiemy to zresztą od najdawniejszych czasów, w historii starożytnej już przecież czytamy o zastosowaniu leczniczym ziół. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że zioła wpływają nie tylko na trawienie czy ból, ale także na zdrowie naszych zębów.

Dla zębów najbardziej cenne są zioła o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Ich stosowanie pozwala na uniknięcie stanów zapalnych jamy ustnej. Znamy przecież doskonale płukanki z rumianku czy szałwii, które są niezawodne w leczeniu aft, czy drobnych infekcji w jamie ustnej. Rumianek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Łagodzi wszelkie stany zapalne i zapobiega im, dzięki czemu jest często stosowany jako składnik past do zębów i płukanek.

Szałwia jest ziołem o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym. Działa zbawiennie na choroby i ból dziąseł, co ciekawe, wpływa też pozytywnie na tamowanie krwi. Dlatego też często stosowana jest po zabiegach stomatologicznych, np. po ekstrakcji zęba. Szałwia również jest składnikiem past do zębów i płukanek, dostępne są także cukierki.

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko zdrowe dziąsła i zęby, ale także świeży oddech. W jego odświeżeniu pomaga przede wszystkim mięta. Jest ona składnikiem większości past do zębów, płukanek, ale także cukierków czy płynów do płukania jamy ustnej. Stosuje się ją także przy dolegliwościach trawiennych. Podobne właściwości wykazuje także eukaliptus.

Mało kto wie, że pozytywnie na zdrowie jamy ustnej wpływa także aromatyczny rozmaryn. Działa on antyseptycznie i oczyszczająco. Jeszcze mniej znanym składnikiem specjalistycznych past do zębów jest mirra. Jest to żywica pochodząca z Afryki i Bliskiego Wschodu, a konkretnie z kory drzew z tamtych rejonów. Pasty do zębów z mirrą zalecane są osobom ze stanami zapalnymi i innymi chorobami w obrębie jamy ustnej. Jest to składnik może nieco mniej popularny, ale bardzo skuteczny, niestety jednak, dość kosztowny. Doskonale radzi sobie nawet z poważnymi stanami zapalnymi.

Gabinet dobrego stomatologa – Steczko Dentysta.

Komentarze są wyłączone.